Posted on: 19 maja 2020 Posted by: Redakcja Comments: 0

Pewnie, że wiele osób pragnie zdobyć uprawnienia pozwalające na kierowanie samochodem ciężarowym, również z przyczepą jednak niejednokrotnie nie wie nic na ich ewentualny temat.

Jakie więc uprawnienia kierowca tir musi co zrozumiałe posiadać? Przede wszystkim należy wiedzieć, iż o takie uprawnienia kierowca tir może się dopiero starać w adekwatnym do tego wieku, a więc skończeniu 21 lat. Dodatkowo tutaj najpierw trzeba wyrobić sobie prawo jazdy kategorii B by dopiero startować na pojazdy ciężarowe, a co za tym idzie zapisać się na kompleksowe szkolenie. Oczywiście uprawnienia kierowca tir zdobywa dopiero po zdanym egzaminie państwowym, jaki de facto co doskonale wiemy niejednokrotnie stanowi nie lada problem ale można mu sprostać. Dlatego zanim zapiszemy się na prawo jazdy, zdobądźmy szereg przydatnych informacji o poszczególnych kategoriach, w tym przypadku C1, C, i E a więc najbardziej odpowiednich i niezbędnych gdy idzie o uprawnienia kierowca tir. W przypadku C1 mówimy o pojazdach których łączna masa wynosi od 3,5 do 7 ton, jeżeli posiadamy dodatkowo kategorię E to możemy tutaj poruszać się wraz z przyczepą. Jak najbardziej popularne wśród kierowców jest dysponowanie kategorią C+E która nie ogranicza nas co do ogólnej ładowności w kontekście takich uprawnień. Niech więc przygotowanie nas do egzaminu a tym samym szkolenia rozpocznie się właśnie od przeanalizowania tego, które uprawnienia kierowca tir warto co zrozumiałe zdobyć.

Pamiętajmy o dodatkowych uprawnieniach którymi muszą dysponować kierowcy Tirów

Jeżeli ktoś myśli, iż uprawnienia kierowca tir to tylko prawo jazdy to niestety jest w bardzo dużym błędzie, ADR czy pozwolenie na przewożenie niebezpiecznych odpadów i płynów, łatwopalnych oraz wymagających transportowania ich w odpowiedni sposób to coś o czym także trzeba pamiętać.
W wielu krajach potrzeba także posiadania oddzielnej licencji do prowadzenia aut ciężarowych, dotyczy się to tych kierowców którzy marzą o karierze kierowcy za granicą czy na międzynarodową skalę. Istnieje wiele szkoleń podnoszących nasze kwalifikacje jako kierowców samochodów osobowych, HDS czy możliwość przemieszczania się naczepami niskopodwoziowymi a także realizowanie transportów niestandardowych a więc o ogromnych gabarytach są tego doskonałym przykładem. Niech więc nasze jedyne uprawnienia kierowca tir nie ograniczają się wyłącznie do posiadania prawo jazdy kat C+E, często to nawet sami pracodawcy oferują dodatkowe i przydatne szkolenia, jakie co oczywiste czy też zrozumiałe warto odbyć by uzyskać kolejne kwalifikacje oraz pozwolenia.